top of page
Szukaj

IDENTYFIKACJA WIZUALNA KSIĘGARNI

  • Zdjęcie autora: Malwina Piedo
    Malwina Piedo
  • 1 gru 2015
  • 5 minut(y) czytania

WSTĘP


Zadaniem kampanii reklamowej jest zachęcenie klienta do zakupów lub skorzystania z jakiś usług. Odnosi się to do reklam efektywnych, które przekonują odbiorców do podjęcia określonych działań. Co zatem należy zrobić, aby kampania okazała się skuteczna?


Z pewnością na efektywność reklamy wpływa system identyfikacji wizualnej. To nic innego jak całość symboliki stosowanej zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. System ten składa się z trzech filarów: elementów podstawowych, materiałów drukowanych wewnętrznych oraz projektów graficznych reklam. Za ich pomocą firma buduje relacje z otoczeniem.


Do najważniejszych elementów systemu identyfikacji wizualnej należy zaliczyć: symbol firmy (logotyp i logo), kolory firmowe, druki firmowe (np. papier i koperty, wizytówki, kartki do notatek, identyfikatory pracowników), materiały reklamowe i tworzone przez firmę dla celów public relations. Standaryzacji podlegają również opakowania, ubrania pracowników, tablice i szyldy informacyjne, układy graficzne reklam zewnętrznych i prasowych, etc. Identyfikacji wizualnej podlegają również stoiska firmowe, targowe i wystawowe.


Skuteczny system identyfikacji wizualnej musi być zgodny ze specyfiką i stylem organizacyjno – zarządczym danej firmy. Chodzi o to, aby dzięki temu systemowi firma prezentowała się jednolicie, przy jednoczesnym odróżnianiu się od konkurencji. Musi być oryginalny, łatwo dostrzegalny (prosty do zapamiętania/skojarzenia z daną organizacją) doskonale wyeksponowany, a jednocześnie zgodny z duchem i system komunikacji społecznej firmy. Nie może przy tym wywoływać negatywnych skojarzeń. Nie spełnienie tego warunku stawia pod znakiem zapytania możliwość pozyskania klientów.


Osiągnięcie powyższych celów jest możliwe dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kolorów, rodzajów czcionek czy sloganów reklamowych. Należy przy tym podkreślić, że kolory mają swoją symbolikę; są świetnym i stosunkowo uniwersalnym elementem komunikacji niewerbalnej. Wzrok i umysł postrzegają niektóre kolory w sposób szczególny, np. czerwony jest odbierany jako kolor wywołujący intensywne emocje; złoty kojarzy się z bogactwem, wykwintnością, ale i ekstrawagancją. Jego przeciwieństwem może być czarny, odbierany jako kolor konserwatywny, poważny, wyrafinowany. Sprawia, że inne barwy pozostające w jego otoczeniu wydają się jaśniejsze niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest dostosowanie barw do charakteru firmy, gdyż rozdźwięk w tym względzie może prowadzić do wystąpienia dysonansu poznawczego u klientów. To z kolei pociąga za sobą podświadomy przekaz, że „coś tu nie gra”, czyli pojawia się zdecydowanie zbyt duża różnica w komunikatach wysyłanych do klientów pojawiających się między propagowanym wizerunkiem firmy a oferowanym przez nią towarem lub usługą. Ujawniająca się rozbieżność przekłada się na budowanie w odbiorcach niejednoznacznego i niekorzystnego obrazu takiej organizacji.


Nie można również zapomnieć o czytelności znaków graficznych. Potencjalny klient nie ma czasu na kontemplowanie szczegółów, dlatego też powinien tylko spojrzeć na znak, aby skojarzyć go z konkretną firmą. Prawidłowo zaprojektowany system identyfikacji wizualnej jest na tyle charakterystyczny, iż klient już „na pierwszy rzut oka” może stwierdzić z jaką firmą ma do czynienia. Dlatego jego elementy składowe winny w sposób nie rodzący jakichkolwiek wątpliwości budzić w klientach skojarzenia dotyczące konkretnej organizacji.



CEL PROJEKTU I UZASADNIENIE WYBRU


Właściwie opracowany system identyfikacji wizualnej musi się od razu kojarzyć z konkretną marką lub firmą. Tak też dzieje się w przypadku księgarni Matras. Jeszcze niedawno był to jeden z liderów dystrybucji książek na polskim rynku. Niestety od kilku lat trwa trend spadkowy w czytelnictwie, a do tego dochodzi szereg błędnych decyzji podjętych przez zarząd firmy. W efekcie firma przechodzi ciężki okres. Nie zmienia to jednak faktu, iż sieć księgarni Matras może się poszczycić wyjątkowo dobrym systemem identyfikacji wizualnej. Śmiem twierdzić, że dobra linia graficzna w połączeniu z dobrym pomysłem na kreowanie marki ciągle ratują firmę przed upadkiem. To także dowód na to, iż kreatywność branży graficznej odgrywa ogromną rolę w kwestiach wizerunkowych.


Temu też została poświęcona niniejsza praca. Pragnę stworzyć system identyfikacji wizualnej dla nieistniejącej sieci księgarń, przy czym inspiracji będę szukać w systemie Matrasa. Uważam, że pomimo negatywnych komentarzy związanych z funkcjonowaniem tej firmy, system identyfikacji graficznej księgarń Matras stoi na wysokim poziomie. Poszczególne elementy zostały właściwie dopasowane, dzięki czemu oddają charakter firmy. Doskonałym tego przykładem jest logotyp złożony z trzech prostokątów. Przywodzą one na myśl tomy książek, ustawione na półce. Jeśli zaś chodzi o czcionkę, to zastosowano prostą i czytelną typografię. Nikt nie będzie miał problemu z odróżnieniem Matrasa od innych podmiotów. Z tego względu wizerunek tej firmy stanowi dla mnie punkt odniesienia w moich poszukiwaniach dla domniemanej sieci księgarń. W świadomości klientów budzą one pozytywne skojarzenia, związane m. in. z ich wizerunkiem graficznym, który stanowi ważny element motywacji klientów do zapoznania się z jej ofertą księgarską.


PREZENTACJA FIRMY


Przedmiotem mojej pracy jest system identyfikacji graficznej nieistniejącej sieci księgarń CDR, dopiero pojawiającej się na rynku. Na markę firmy składa się wiele elementów, począwszy od nazwy po produkty jakie oferuje. Główną ideę projektu zawarto w nazwie sieci- „CDR”, co w rozwinięciu oznacza „ciało, dusza, rozum”. Każdy z tych określeń nawiązuje do innej sfery budowy człowieka i każdy z nich odpowiada za inne potrzeby, które księgarnie CDR zobowiązują się zaspokoić. Dodatkowym elementem korespondującym z nazwą firmy jest użyta kolorystyka- czarny, biały i fioletowy. Według Joanny Tatarskiej czerń jest kojarzona z „ […] rozwagą, mądrością, męstwem, stałością, potęgą, skrytą siłą. Kolor czarny to także uroda, sława, prestiż, sukces, bogactwo i elegancja”, dlatego też ciału ludzkiemu przypisano jego symbolikę. Kolor biały „ kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością, ale także […] z ogromną jasną płaszczyzną, którą można zapełnić tym, czym się chce. Jest jak czysta tablica, która zachęca do działania, do zapisania nowych historii. To także przestrzeń, w której możesz swobodnie oddychać, w której nikt nie zakłóca twojej pracy. To także wolność. […] W pozytywnym wydaniu wskazuje dążenie do podkreślenia własnej indywidualności, dojrzałości, samodzielności”. Kierując się tą symboliką koloru białego postanowiono przypisać go ludzkiej duszy, niepowtarzalnej, czystej karcie, którą każdy z nas od narodzin stara się zapełnić. Trzecim kolorem jest fiolet. „ Kolor fioletowy jest symbolem stałości, autorytetu, godności, wyniosłości. […] Działa uspokajająco, powoduje melancholię, sprzyja mistycyzmowi, medytacji i twórczej pracy. Oznacza duchowość, królewskość, tajemni­czość, mądrość, niezależność, oświecenie, szacunek, bogactwo”, dlatego też jego odpowiednikiem jest rozum. Te trzy kolory budują wizję firmy łącząc w sobie wszystkie niezbędne cechy potrzebne do wszechstronnego rozwoju. Firma tym samym zapewnia produkty umożliwiające pobierania wiedzy na własny sposób, według własnych potrzeb. Poza bogatą ofertą książek z różnych dziedzin życia księgarnie CDR proponują szeroki wachlarz audiobooków, ebooków oraz muzyki, co w połączeniu z produktami CDR Caffee stanowi o pełnym pakiecie usług tej firmy. Nazwa „CDR” może też w swojej symbolice nawiązywać do CD-R, który kojarzy się z produktami księgarni, jakimi są wszelkiego rodzaju książki i muzyka zapiana w formie elektronicznej na płycie CD-R.


Reasumując, użyte przeze mnie środki wyrazu posłużyły za fundament logicznego i konkretnego systemu identyfikacji graficznej sieci księgarń CDR. Uzupełnieniem tego systemu jest hasło: „NIE PUKAJ PO WIEDZĘ!”, które pojawia się w jednym z dwóch możliwych wersji znaku firmowego. Jego symbolika zostanie omówiona przy okazji przedstawienia etapów projektowania loga. Z nowym wizerunkiem firmy mają kojarzyć się następujące określenia: kreatywna, estetyczna, nowoczesna, prosta w formie, a zarazem głęboka w przekazie.



POZYSKIWANIE MATERIAŁU TEKSTOWEGO I GRAFICZNEGO


W celu realizacji projektów identyfikacji wizualnej sieci księgarń CDR posłużono się elementami graficznymi stworzonymi przez autorkę, takimi jak znak firmowy czy wzór firmowy, które poprzez powielanie stanowiły o całości kolejnych projektów, np. wizytówka. Dodatkowo użyto zdjęć formatu JPG o różnej rozdzielczości i profilu kolorystycznym RGB pozyskanych z Internetu, które po odpowiedniej obróbce graficznej w Adobe Photoshop posłużyły jako element składowy niektórych projektów, np. ulotki czy teczki firmowej. W projekcie wizytówki i identyfikatora zastosowano zdjęcie autorki w formacie PDF, kolorystyce w profilu CMYK i rozdzielczości 300 dpi, dzięki któremu projekty nabrały personalnego charakteru. Pozostałe grafiki oraz teksty są opracowane przez autorkę niniejszej pracy.

Jeżeli masz ochotę na dalszą część, kliknij w sówkę:)

 
 
 
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page