top of page
Szukaj

KSIĄŻKA OBRAZKOWA W KONTEKŚCIE RYNKU KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ W POLSCE

  • Zdjęcie autora: Malwina Piedo
    Malwina Piedo
  • 30 lis 2015
  • 2 minut(y) czytania

Książka od zawsze była ważnym źródłem wiedzy, rozrywki i przyjemności. Nic więc dziwnego, że jej walory wychowawcze zostały docenione przez pedagogów, psychologów, a zwłaszcza przez rodziców i opiekunów dzieci. Obcując z książką obrazkową dziecko przechodzi od skupiania swojej uwagi wyłącznie na barwnych ilustracjach do stopniowo pogłębiającego się rozumienia treści słownej, która współistnieje z obrazem. Te walory książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, sprawiły, że z zagadnienia roli książki obrazkowej uczyniono temat niniejszej pracy. Składa się ona z trzech rozdziałów oraz podsumowania. Każdy rozdział stanowi pewną całość, logicznie powiązaną w następną częścią. Ponadto każdy z rozdziałów został jeszcze dodatkowo podzielony na mniejsze fragmenty w celu lepszego uwydatnienia głównej tematyki danego podrozdziału.


Rozdział pierwszy skupia się na przybliżeniu czytelnikowi, czym w swojej istocie jest książka obrazkowa (picturebooks). Skupiono się w nim na dwóch podstawowych kwestiach, a mianowicie na definicji i budowie książki obrazkowej oraz jej funkcji i znaczeniu. Przegląd definicji odnoszących się do książki obrazkowej prowadzi do refleksji, że termin ten nie do końca odpowiada rzeczywistości, którą opisuje. W świetle literatury przedmiotu można znaleźć wiele różnych definicji, które podkreślają, iż na jej treść składa się przede wszystkim obraz, któremu najczęściej towarzyszy krótki i zrozumiały przekaz werbalny.

Z kolei przewodnim motywem rozdziału drugiego jest historia polskiego rynku książki obrazkowej. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, ale właściwy rozwój rozpoczął się od lat 70. ubiegłego wieku. W Polsce książka obrazkowa coraz odważniej wkracza na rynek wydawniczy, wciąż poprawiając swoją pozycję na nim. Od kilku lat staje się coraz bardziej rozpoznawalna i zajmuje coraz znaczniejszą pozycję wśród tego typu publikacji.

Jednak historia książki obrazkowej w naszym kraju to coś więcej niż kilka ostatnich lat i dokładniejszej prezentacji jej dziejów poświęcono pierwszą część rozdziału drugiego. W dalszej kolejności poczynione zostały rozważania nad znaczeniem i miejscem książki obrazkowej w kulturze masowej. Wypływa z nich jednoznaczny wniosek, że książka obrazkowa ma w niej swoje stałe miejsce i wnosi swój znaczący udział w jej rozwoju. Ostatnia część tego rozdziału zajmuje się bezpośrednio rynkiem książki. Można mówić o nim w różny sposób i w różny sposób go analizować. Dla potrzeb niniejszej pracy sięgnięto w pierwszym rzędzie do statystyk, aby poprzez konkretne liczby pokazać jego stan przeszły i aktualny. Poza tym krótko scharakteryzowany został rynek wydawców i rynek księgarski.

Następny – ostatni rozdział niniejszej pracy zawiera w sobie przede wszystkim analizy wywiadów, przeprowadzonych z przedstawicielami świata autorów, ilustratorów oraz wydawców. Można więc powiedzieć, że reprezentują oni ludzi, którzy najlepiej znają jasne i ciemne strony polskiego rynku wydawniczego książki przeznaczonej dla najmłodszych odbiorców. Analizy odpowiedzi uzyskanych w wyniku badań kwestionariuszowych stanowią najważniejszą i najdłuższą część tego rozdziału, ale nie jedyną. Przede wszystkim zostały one poprzedzone krótką informacją na temat tego, czym jest wywiad jako metoda badawcza.

Jeżeli masz ochotę na dalszą część, kliknij w sówkę:)

 
 
 
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page